Včelaření blízké přírodě
Petr Černohorský
Jmenuji se Petr Černohorský. Narodil jsem se v Praze,kde jsem též vyrostl, studoval a založil rodinu. Mám dvě dospívající děti a úžasnou ženu. Před 10 lety jsme Více o lektorovi »
Kurz teď nemá vypsaný termín
Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.
Proč kurz pořádám?
Protože včely miluji a rád o nich mluvím:) Ač se po deseti letech včelaření cítím jako naprostý začátečník, tak jsem si před pár lety uvědomil, že i přes to mohu ostatní obohatit zkušenostmi a vědomostmi. Také jsem se chtěl podělit o radost a krásu, kterou člověku přináší soužití s tak úžasnými stvořeními.
Včelařství je dnes moderní a včelařů je velmi mnoho, až příliš. Zároveň, ale není dost lidí, kteří by hledali alternativy a nové cesty. Je to zejména u nás zoufale potřeba, včely zužují nemoci, parazitózy(varroáza) a chemické postřiky. Často také včelaři, kteří se zaměřují hlavně na produkci medu a k tlumení varroázy používají jen další chemické látky. Rád bych každého kdo včelaří, nebo by rád začal, inspiroval k hledání nových cest a usilování o dlouhodobě udržitelný chov včel.
Pro koho je workshop určen?
Pro včelaře, kteří hledají alternativy, zajímají se přirozený chov včel a chtějí vidět Warré úl v praxi. Pro všechny kdo by chtěli včely sami chovat, či o tom uvažují a chtějí se dovědět co to obnáší. Pro všechny, kteří se o včely zajímají, chtějí se o nich dovědět více a prohlédnout i úl i včelstvo zblízka i zevnitř:) I děti jsou vítány, proběhnou se po louce a prohlídku úlu si vždy velmi užijí, zvláště mlsání čerstvého medu.
Nějaký program?
- Zamyslíme se nad vztahem včely a člověka. Jak v historii, tak v současné době. Proč a s jakou motivací bychom měli včelařit.
- Nastíníme si problematiku současné moderní formy včelařství. Vysvětlíme si její hlavní problémy, příčiny těchto problémů a možná řešení.
- Povíme si o životě včelstva i činnostech včelaře během roku.
- Představíme si Warré neboli Lidový úl a řekneme, jak se v něm včelaří. Tento úl navrhl kněz abbe Warre, který žil ve Francii na začátku 20 století. Již v té době hledal úl a způsob chovu včel, který bude přirozený pro včely a pohodlný pro včelaře. Nedávno vyšla česky kniha, která je velmi inspirativní a vřele ji doporučuji
- Ukážeme si, co v úle a na česně můžeme sledovat.
- Prohlédneme si včelstvo a vysvětlíme si základní postupy prohlídky úlu.
- Dáme si společný oběd z domácí kuchyně.
Kde se setkáme?
V malebné krajině křivoklátských lesů, v Račicích nad Berounkou č.p.9 . Respektive na včelnici za domem, kde strávíme celý den. Při nepřízni počasí se můžeme schovat v Teepee, jinak budeme u včel a na sluníčku. Součástí kurzu je bohatý, domácí oběd, který s láskou připraví moje žena. Podrobné info. o místě, co vzít sebou atd, budu rozesílat účastníkům krátce před workshopem.
Odpovídáš či reaguješ na tento komentář:
Dobry den, pri otevreni mapy se mi ukaze asi 6 Recic. Prosim, muzu dostat presnou adresu ci nejakou blizsi specifikaci u Vcelareni blizke prirode na 10.6.2023.
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětDekuji
Vlasta Havlova
@Vlasta Havlova Dobrý den, omlouvám, přehlédl jsem Váš dotaz. Jsou to Račice nad Berounkou, okres Rakovník. Už se intenzivě připravujeme na příští víkend, lidí je dost, kurz bude. Takže pokud to nemáte daleko, rádi Vás přivítáme. Termín 10.6. je nejistý, zvažuji, že ho zruším. Sešlo se mi teď příliš mnoho věcí, tak nevím jestli budu mít dost sil. Srdečně zdravím. Petr
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědět