Kaligrafie: Linie dechu /2
Radana Lencová
Baví mě, když materiály ožijí světlem, když lidé ožijí tancem, když energie radosti pulzuje celým tělem… A zase naopak - když se vše zklidní a zvnitřní, díky Více o lektorovi »
Kurz teď nemá vypsaný termín
Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.
Kaligrafie: Linie dechu /2
Klidný sebenaslouchající styl tvorby, v němž dominuje práce se štětcem a tuší. Výtvarně-meditační technika, kde se harmonicky pracuje s dechem, který má velký vliv na kvalitu čáry. Cílem není výtvarné dílo, ale proces uvolnění a zklidnění mysli. Pokračování základního kurzu Kaligrafie: Linie dechu.
Linie je můj dech, bílá mezera světlo…
Od začátku mého života ráda výtvarně experimentuji, nalézám své vlastní cesty k výtvarné radosti, pocitu klidu a štěstí. Technika kaligrafie je jednou z jistých cest, kterou lze dojít k uvolnění a vnitřní harmonii.
Kaligrafické setkání podruhé
Navazující a prohlubující kurz je určen všem, kteří mají za sebou základní kurz "Kaligrafie: Linie dechu" a rádi by se zdokonalili v této výytvarně-relaxační kaligrafické technice. Kurz je pro všechny, kteří mají chuť vzít si znovu štětec do ruky a odreagovat se malováním ve skupině – tentokrát s novými výtvarnými prvky, barevnými tušemi atd. Budeme rozvíjet techniku, kterou jsme se dříve naučili... ale i trochu trénovat pečlivost, stejně tak se zaměříme na efekt techniky op-artu s minimálním prvkem – linií – na dvojrozměrné ploše.
Tato štětcová technika nám dává pocit zklidnění, harmonie, a zároveň velkou sílu. Nasloucháme štětci a koncentrujeme se při práci a na svůj dech – nádech a výdech. Naučíme se ještě více důvěřovat svému výtvarnému citu, budeme mít radost z toho, co vzniklo… Jdeme na to?
Průběh kurzu
Na začátku si společně zacvičíme a osvěžíme si kaligrafické tahy cvičením zaměřeným na kvalitu čáry, obohaceným o další tvarové prvky. Hledání barvy a materiálu – budeme sledovat, jak se na různých papírech chovají různé barevné tuše, inkousty a tempery. Těžištěm kurzu bude opět individuální práce každého na samostatném výtvarném díle. Průběžně chodím mezi účastníky, radím nebo pomáhám, jak zvládnout kompozici, kvalitu čáry atd. Pracujeme v malé skupině (max do 10 lidí).
Co si vzít s sebou?
Všechny pomůcky budou na kurzu zajištěny (barvy, štětce, papíry). Budeme pracovat u stolu nebo na zemi, vemte si proto pohodlné oblečení. Pokud máte vlastní kaligrafický štětec, na který jste zvyklí, vemte si jej s sebou:)
Moje cesta k “Linii dechu”
Tuto techniku jsem vytvořila před 14 lety při studiu čínské a evropské kaligrafie v rámci doktorského projektu na VŠUP v Praze “Kaligrafie dnes – rukopisného písmo” (2002–2005). Od této doby jsem uspořádala několik výstav a stejnojmenných kurzů “Linie dechu”, v Praze, Mostě a Plzni.
Technika “Linie dechu” mi dává prostor vyjádřit se svobodně, spontánně, bez předem připravené skici, a přitom vlastně ukázněně a trpělivě. Nečekám na výsledky, ale výsledky se dostavují samy. Užívám si vrstvení čar a sleduji organickou strukturu – záznam mého dechu – která narůstá s každou linií do velkých rozměrů, až vznikne kaligrafický obraz – opticky kontrastní kompozice, ze které máš skoro pocit, že se hýbe…
Další zajímavé kurzy
Základ mobility a flexibility těla
Google Analytics a Výkonnostní marketing
Praha ,
Snadno zdravě: Individuální konzultace
Praha ,
Hlasem k sobě: síla více-hlasu
Praha ,
Jak vyjednávat v mediaci
Webinář - online ,
Workshop bych doporučila úplně každému, komu je téma blízké :) Ať už očekává hmatatelný výstup v podobě výtvarného prvku do interiéru :), seznámení se s nebo zdokonalení se v technice kaligrafické malby, nebo prostě jen chvíli na zastavení se, zklidnění a odpočinek, klidnou chvíli sám/a se sebou, nebo dokonce doplněk k meditační praxi :) Tohle všechno mohla být očekávání účastníků kursu, a zdálo se mi, že se všem dostalo přesně toho, co od kursu očekávali.
Vyborny tvorivy a realaxacni kurz. S radosti jsem doma vymenila prvni cernobily obraz za druhy - krasne modry. Dekuji za pohodovy cas.
Tento navazující kurz mi rozšířil povědomí o barvách a důležitosti jejich výběru pro konkrétní záměr.
Odpovídáš či reaguješ na tento komentář: