Dovol si nevědět
Jan Kršňák
Pokud se mě někdo zeptá, čím se zabývám, odpovídám, že životem. Většinou to vyvolá úsměv. Kdybych řekl, že se zabývám filosofií, reakce by byla zcela jiná. Vím Více o lektorovi »
Kurz teď nemá vypsaný termín
Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.
Kurz již navštívilo 26 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣
Dovol si nevědět je kurz praktické filosofie.
Filosofie je umění žít s otevřenou myslí, nikoli závody v chytrosti. Ano, filosofie je hra se slovy, ale ne pouhá hra se slovy. Existují velmi mocné věty. Třeba ,,miluji tě" nebo ,,dovol si to". Filosofie je zahrávání si s vlastní myslí, s představivostí, s postojem. Je to odvažování se. Pouštění se. Vydávání se. Poznávání se. Filosofie je vyprávění o tom, jak funguje svět a je to vypravování se po krajině, v níž funguje každý z nás.
Má se za to, že víme. Že rozumíme světu a že se známe. Každý zná sám sebe, přeci. Rozhodně všichni víme svoje. Má se za to, že jsme racionální bytosti, co prostě rozumějí, vědí a znají. Jenže často zažíváme i jiné chvíle. Okamžiky plné jiných, zvláštních pocitů. Pak zjišťujeme, že vlastně spíše nevíme. Že hlavně pátráme, domníváme se, tušíme. Život je hledání, říká se. Také hodně pochybujeme, protože posledních asi 300 let jsou pochyby oficiálně v módě. Tvrdí nám, že pochybování vede ke skutečnému poznání, ale přiznejme si konečně, že tak to úplně nechodí. Hledání je sice zábavná činnost, ale ještě zábavnější je nalézání. Na našem kurzu se budeme nacházet.
Budeme si otevřeně povídat. Budeme si hrát. Budeme přemýšlet, cítit se, může se i stát, že se dotkneme. Koho nebo čeho, to záleží do velké míry na účastnících kurzu, ne na lektorovi. Budeme se dívat s otevřenýma i se zavřenýma očima. Budeme skákat do výšky a budeme přeskakovat z myšlenky na myšlenku. Budeme i padat. Filosofie se rozkládá všude mezi nebem a zemí. Mezi radostí a pláčem. Mezi jednou a tím druhým. Třeba se i stane, že se žádného kloudného rozuzlení problému nedobereme a přesto se onen problém vyjasní. Praktická filosofie je kolektivní zážitek, protože ve skutečnosti se člověk nachází o samotě jen ve zcela výjimečných situacích. Třeba na poušti nebo na severním pólu. I když i o tom by se dalo diskutovat. Filosofie je dialog, anebo to není filosofie. Život je vždycky komunikace.
Nejen rozumem lze filosofovat. Často se stačí prostě dívat. Nebo naslouchat vlastnímu srdci. Nebo to nechat na těle, aby se samo chopilo situace a vyvodilo z ní své závěry. Často stačí důvěřovat vlastním pocitům. Myslet lze celou duší, celou bytostí. Proto se rozhodně nebudeme snažit vypnout mysl, jak o to usilují například budhisté. Spíše ji rozehrajeme, rozezníme. Dovolíme jí se uvolnit z otěží, které si často nasazuje ona sama. Ticho je důležité, ale slova jsou rozhodně povolena. Všechna slova. Na kurzu nevědění je stejně důležité mluvit jako tiše naslouchat.
Jednou ze dvou základních složek kurzu budou hry vycházející z intuitivní pedagogiky. Ty mají jednu zvláštnost. Kdo se jich nechce účastnit, nemusí a může klidně z vnějšku sledovat, jak si hrají ostatní. Hry vedou účastníky do přítomnosti, rozvíjí vnímání sebe sama i schopnosti jednání v okolních situacích. Oživují tělo i mysl. Jde o oduševnělé hry. Jsou to hry, v nichž nejde o vítěze a poražené. Nikdo nemusí nikomu nic dokazovat. Ani sobě ne. Existence je vždy již dokázána samotným aktem života. V přírodě není zapotřebí něco plnit a už vůbec není nutné něco pochopit. Nevědění je přirozené a hra je životodárná.
Druhou složkou našich setkávání budou samotná nevědění účastníků. K nim nelze předem nic říct. Uvidíme, s čím přijdete. O všem se dá prakticky filosofovat. I o tom, o čem by se údajně mělo mlčet.
Sókrates říkal: ,,Vím, že nic nevím."
Hildegarda z Bingen říkala: ,,Nevím, že vím všechno."
Těším se na radostnou viděnou.
https://www.facebook.com/dovolsinevedet
Další zajímavé kurzy
Jak připravit kurz na Naučmese.cz
Nauč se na ukulele od A do Z
Těžíme data z webu - I
Re-Design - Renovace nábytku
Praha ,
Napiš diplomku
Kdekoli v ČR ,
Nejoblíbenější kurzy tohoto týdne
První řečnický klub Školy rétoriky
Praha ,
Jak na obsah jako profesionální kreativci
Praha ,
Řezbářský kurz aneb Velká radost z malého kousku dřeva
Brno ,
Vánoční zpívání: Rybovka pro ženské hlasy
Praha ,
Kváskový chléb poctivě a s láskou
Ostrava ,
Zaujal mě jiný, a pro život potřebný, úhel pohledu na učení se i dění kolem nás. Dobré podněty a inspiraci přinesly jednoduché hry a praktické aktivity pro podporu vnitřního vnímání a poznávání sebe sama. A byla to občas i legrace. Zajímavý a přínosný kurs, který mohu za sebe jen doporučit.
Nic jsem neočekávala, začátek s cvičením byl náročný, povídání fajn
Příjemný kurz ve fázi vývoje, který jsem si moc užil. Náplní byly různé hry až experimenty spolu s Honzovým povídáním o světě, bytí, já-egu a samozřejmě roli nevědomosti. Honza je filosof/cestovatel/bohém/trochu blázen se zajímavými postřehy, zarostlou tváří a zvučným smíchem. Jako skupina jsme se moc nasmáli a já si odnesl i pár zajímavých úvah a námětů. Děkuji (:
Nevím, jestli se Honza inspiroval Rimmerovou větou z Červeného trpaslíka "Nevědomost vždy a všude", ale jako přístup k životu je to skvělý způsob, jak si jít svou cestou více v klidu a bez ohledu, co si myslí ostatní. Diskuse a témata do určité míry záleží na účastnících, ale Honza by si dobře poradil i bez jejich vstupů. Praktická i pohybová cvičení vás překvapí, potěší a rozhodně neunudí.
Kurz se mi moc líbil a chtěla bych se ho zúčastnit znovu.
Otevřelo mi to mysl a nestandardní pohled na věci a na lidi. Odpoutalo mě to od denní rutiny.
Kurz ako taký má dobrý predpoklad ukazovať vo svete správnu cestu tím, ktorích zaujíma niečo viac ako bežný život v zabehnutých koľajách.
Pro mě osobně velkým přínosem. Nejdřív jsem si vypnula hlavu hrou, pak jsem se i, po dlouhé době, upřímně nasmála. V části filozofické jsem dostala kvalitní odpovědi na všechny otázky vyřčené (i nevyřčené). Odnesla jsem si víc, než jsem očekávala.
Na kurzu byla příjemná atmosféra, popis kurzu odpovídal náplni, fajn bylo i neformální setkání po kurzu
Odpovídáš či reaguješ na tento komentář: