297c9su2tx8ash0-levon-lavyan.jpg

Levon Lavyan

Na Naučmese od 12. 3. 2020, vedl/a kurzy pro 2 účastníky.

Dětství…

Pan Levon Lavyan se narodil 17. července 1957 v Jerevanu v Arménii do hudební rodiny. Tatínek, uznávaný učitel v oblasti hudby, proslul tím, že stavěl po celé Arménii hudební školy. Maminka byla známá sbormistryně. Celkové rodinné prostředí Levona Lavyana utvářelo uměleckým směrem od útlého věku. Pravidelně trávil týden v Domě skladatelů, kde se scházely osobnosti jako Benjamin Britten, Dimitrij Šostakovič, Aram Chačaturjan a další významní lidé ze světa kultury a společenského dění.

Vzdělání…

V 10 letech nastoupil Levon Lavyan do umělecké školy, kde se učil výtvarné umění. Byla to pro něj skvělá volba – patřil mezi nejnadanější žáky školy a vyhrával mezinárodní soutěže.
V 15 letech potom nastoupil na nejstarší a nejprestižnější uměleckou školu v Arménii – Střední uměleckou školu. Vzdělání završil na Akademii umění v Arménii, kterou dokončil ve svých 25 letech. Akademii umění studoval od roku 1976 do roku 1982, získal zde titul Doktor umění.

Světonázor…

Od svých 16 let se pan Lavyan aktivně zajímal o politiku a světové dění. V roce 1974 nesouhlasil mimo jiné s okupací Československa. Za antisovětskou propagaci byl v roce 1983 zatčen a měsíc strávil ve vězení. Se svými politickými názory narazil v životě vícekrát. Když v roce 1988 začala válka o Náhorní Karabach, byl za svou protirežimní aktivistickou angažovanost poslán do války – bylo to začátkem roku 1989. Teprve po dvou letech se mohl vrátit domů. Z celkové skupiny 53 intelektuálů, kteří zde byli posláni, byl jedním ze dvou mužů přeživších válečné hrůzy. Bylo mu 33 let, když se mohl začít naplno věnovat své kariéře.

Profesní cesta…

První pracovní zkušenosti získal po propuštění z vězení coby učitel maličké vesnice v horách. Působil zde dva roky. Jeho další profesní kariéru započala náhoda: Během jednání na Ministerstvu kultury, kde zastupoval ředitele své školy, zaujal tehdejšího ministra kultury. Ten mu nabídl funkci hlavního metodologa oboru školství. Později se vypracoval na náměstka oboru školství. Za dobu svého působení na Ministerstvu kultury (od roku 1984 do 1993) zpracovával projekty, při kterých vystavěl velké množství škol škol po celé Arménii. V roce 1977 nastoupil na AMU, kde se spřátelil s významnými psychology (například uznávaným psychologem Mazmanjanem) a odborníky v dalších vědeckých oborech. Na konci roku 1993 přijel do Česka, kde žije dodnes. Věnuje se zde své profesi – malování a také podnikání.

Vlastní směřování

Když v roce 1988 zasáhlo zemětřesení Arménii, pomáhal pan Lavjan na místě neštěstí. Uklidňoval ty, které tato katastrofa zasáhla, a jako dobrovolník hledal v sutinách zavalené oběti. Už tenkrát se projevila jeho velká duševní síla. V silně stresových okamžicích, kdy mu šlo o život – ať už během zemětřesení 9. stupně, blokády, války, nedostatku jídla, tepla, tváří tvář smrti…Vždy dokázal zachovat rozvahu, řešit vzniklé situace s nadhledem a nést za svá řešení zodpovědnost. Když v roce 1996 navštívil Arménii, zjistil, že lidé jsou po válce a zemětřesení velmi slabí a bez naděje. Oči dětí byly jako oči dospělých lidí, vzpomíná… V té době si uvědomil, že jej naplňuje směřovat svůj život tak, aby pomáhal druhým v jejich osobní cestě.

ShemBar® První přímý dopad a význam své práce pro druhé zažil pan Lavyan na případu pomoci pacientky psychiatrické léčebny v Opavě. Díky intenzivní práci se žena vyléčila a začala žít naplňující život. Dnes tato žena podniká a dále pracuje na svém rozvoji. Daří se jí i v osobním životě. V roce 2008 se v oblasti seberozvoje posunul pan Lavyan ještě dál – vyškolil se u světoznámé koučky Marilyn Atkinson, Ph.D., zakladatelky uznávané školy Erickson College International. Získal certifikát kouče a koučuje a směřuje dál lidi, zajímající se o svůj rozvoj, v ČR i po celém světě. Pan Lavyan za svůj život přečetl více jak 1000 vědeckých knih, stále se vzdělává a studuje. Díky svým profesním i osobním zkušenostem vytvořil metodologii ShemBar®, pomáhající druhým pro jejich naplňující směřování životem a jeho výzvami a nelehkostmi.

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.