Základní kurz Nenásilné komunikace

1e52p8uw7qi-zakladni-kurz-nvc-zmenseno.jpg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Kurz již navštívilo 20 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣

“Způsob, jakým se dorozumíváme s druhými lidmi, má rozhodující vliv na naši spokojenost v mezilidských vztazích a tím i v celém našem životě. Můj život jsem postavila pevně na nohy poté, co jsem začala používat přístup Marshalla Rosenberga Nenásilná komunikace. Shledávám ho mimořádně užitečným pro schopnost život prožít a užít si ho, proto ho sdílím s ostatními. Mým záměrem je především vytvořit bezpečný prostor pro praktické vyzkoušení toho nejzákladnějšího, co koncept Nenásilné komunikace nabízí, a vytvořit tak východisko pro jeho uvedení do života,” říká lektorka Helena

Co vás čeká

Postupně projdeme čtyřmi kroky nenásilné komunikace: pozorování – pocity – potřeby – prosba. Tyto kroky tvoří vnitřní opěrnou strukturu komunikace, jejímž záměrem je se skutečně dorozumět, vytvářet zdravé vztahy, v nichž je závislost nahrazena vzájemností a snaha ovládat druhé upřímností a empatií.

Automatické, dávno naučené reakce, které často způsobují nedorozumění či konflikt, se stanou předmětem naší pozornosti a společně budeme ověřovat jiné možnosti jak jednat se záměrem směřovat k vědomému chování, které vychází z vnitřního porozumění.

Zaměříme na odlišnosti mezi automatickým hodnocením a posuzováním a schopností stát se pozorovatelem událostí i sama sebe. Usnadňuje nám vymanit se z domněnek a lpění na myšlenkách.

Hodně pozornosti budeme věnovat vnímání našeho těla a jeho vnitřní inteligenci. Budeme se učit rozpoznat a pojmenovat naše emoce a naše potřeby. Tyto schopnosti pomáhají oddělit se od závislosti na myšlenkových procesech a přinášejí nový pohled na situaci. Umožňují situace prožívat a učit se z nich, ne je pouze interpretovat. Současně uvolňují uvnitř nás prostor potřebný pro kreativní myšlení a nacházení nových řešení.

Postupně prohloubíme kontakt s našimi potřebami i potřebami druhých lidí, což nám otevře více možností, jak se v určité situaci zachovat. Zaměříme se na naši schopnost formulovat jasně, konkrétně a s plným respektem to, co potřebujeme od druhých. V řeči nenásilné komunikace jde o prosbu, která nám výrazně pomáhá navzájem se dorozumět.

Jak vypadá workshop

Workshopy jsou především záležitostí praktického zkoušení a objevování. Součástí jsou i aktivity zaměřené na prohloubení naší všímavosti, usnadnění kontaktu s tělem a vnímání emocionální složky našeho bytí.
Teorie zabírá minimum času a je ilustrována Heleninými osobními příklady a prožitky.

Těžiště setkání spočívá v praktické aplikaci a provádění cvičení zaměřených na prohloubení nových schopností. Účastníci pracují zpravidla s vlastními životními situacemi. Není to nezbytně nutné, ale tento přístup se jeví jako nejúčinnější. Důležitou součástí je i sdílení prožitků a zkušeností.

Během všech aktivit si společně uvědomujeme principy nenásilí, na nichž stojí komunikace, která pomáhá utvářet zdravé a vyrovnané vztahy a smysluplně spolupracovat.

To hlavní, co si můžete odnést:

  • Propojení těla a mysli
  • Pozorování bez souzení
  • Vědomé zacházení s emocemi a potřebami
  • Porozumění sobě i druhým
  • Vyjadřování se bez kritiky
  • Uvědomit si, co opravdu chci
  • Vyjádřit jasně svá přání
  • Komunikovat vědomě

 

Přijďte prozkoumávat vlastní svět emocí a potřeb, ráda vás jím provedu

 

Koučka a lektorka Helena 

organizátor workshopu: Jarmila (Jarka) Klimešová

 

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.