Zabijáci v zahradnických službách
Jiří Nermuť
Rostlinolékařství mi vstoupilo do života před neskutečnými více než dvaceti lety a o několik let později se mi stalo i denním chlebem a obživou. Posledních více Více o lektorovi »
Kurz teď nemá vypsaný termín
Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.
Kurz již navštívilo 17 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣
Co je cílem?
Cílem našeho kurzu je seznámit se se základními principy biologické ochrany rostlin a naučit se výrobu několika vysoce účinných biopreparátů a chov přirozených nepřátel škůdců v domácích podmínkách.
Pro koho je kurz určený?
Pro každého, kdo pěstuje rostliny, potýká se se škůdci a chorobami a nechce používat chemické přípravky, ale také pro každého zájemce o přírodu, který se chce jen naučit něco nového o nepříliš známých organismech.
Podmínkou účasti v kurzu je nebát se a neštítit se housenky, slunéčka, mšice nebo jiné podobné havěti. :-)
Jak bude kurz probíhat?
Kurz bude probíhat především formou vlastní "laboratorní" práce, která se bude volně prolínat s výkladovou interaktivní přednáškou, demonstrací účinnosti a krátkou exkurzí za živými škůdci a jejich nepřáteli do do okolí místa konání. Samozřejmě můžeme volně diskutovat o materiálu, který si donesete z vlastních zahrad.
P.S.: Drobné občerstvení (ovoce, sušenky...) a nápoje (káva, čaj, voda) jsou v ceně a hojném množství.
Co se naučíte?
V praktické části se naučíte vyrobit si a použít několik základních biopreparátů:
- různé extrakty z rostlin (s výběrem extraktů se můžeme přizpůsobit vašim aktuálním problémům, stačí se domluvit pár dní předem)
- entomopatogenní hlístice (množit budeme jen ty, které si podle našeho návodu odchytíte na vlastní zahrádce před začátkem kurzu, instrukce a základní sadu dostanete poštou nebo si ji vyzvednete)
- slunéčka a parazitické vosičky (uvidíte, že i maličké sotva postřehnutelné vosičky nebo slunéčka, lze snadno najít a přemluvit ke spolupráci)
Součástí laboratorní práce bude zároveň demonstrace účinnosti preparátu a nepřátel na živých škůdcích.
Na závěr si absolvent kurzu odnáší:
- praktickou zkušenost s přípravou jednoduchých ale velmi účinných biopreparátů
- znalost odchycení a chovu přirozených nepřátel škůdců
- několik hotových preparátů, které může ihned použít na své zahrádce
- pracovní sešit s praktickými návody, kterými se může posléze řídit
Proč byste měli přijít právě na náš kurz?
Možná proto, že nikdo jiný vás takové věci nenaučí. :-) Možná proto, že budete alespoň chvíli pracovat v opravdové vědecké laboratoři a možná proto, že jsme skupina lidí, kteří se biologickou ochranou profesionálně zabývají a dovedou vám tak v lecčems poradit. A nebo prostě proto, že vás biologická ochrana zajímá.
Pokud jste dočetli až sem nejspíš budete vážní zájemci a proto podrobněji:
V úplně prví části se seznámíme s tím co vlastně je to biologická ochrana. Povíme si, jaké jsou její principy a jaké organismy se v ochraně rostlin využívají i to, které z nich můžete běžně nalézt ve svém okolí. Ukážeme si, jaké biopreparáty jsou běžně dostupné v České republice a k čemu i jak se dají použít. Následovat budou tři jednotlivé části:
Hlístice
Ve další, mnohem větší, části si povíme něco o entomopatogenních hlísticích. Tito téměř mikroskopičtí červíci zvaní souhrnně hlístovky jsou skutečnými přeborníky v zabíjení svého hostitele. S tím si totiž obyčejně poradí již za 24 až 48 hodin od infekce a dále se pak vyvíjejí v jeho mrtvém těle. Jsou schopny napadat široké spektrum hostitelů, zahrnující hmyz a vzácněji i jiné bezobratlé. Vyskytují se téměř ve všech typech biotopů, včetně polí, sadů a zahrad. Jedná se však o půdní organismy a tak jejich přítomnost bývá lidskému oku skrytá. Vysoká účinnost, spolu s možností masového množení, dělají z hlístovek vhodný prostředek pro boj s hmyzími škůdci. V současné době je na trhu řada preparátů na jejich bázi, a do budoucna se s nimi patrně budeme setkávat stále častěji. Nicméně vyrobit takový preparát zvládne po malém tréninku i laik a právě tento trénink bude předmětem našeho hlavního snažení.
Rostlinné extrakty
Podobně jako lidé využívají nejrůznějších bylinek v léčbě svých neduhů, je možné mnohé z nich využít pro ochranu rostlin před škůdci a v některých případech i chorobami. Asi nejznámější rostlinný insekticid izolovaný z kopretin a zvaný pyrethrum nebo od něj odvozené syntetické pesticidy pyretroidy zná téměř každý. Nevýhodou těchto látek je jednak jejich vysoká toxicita jak pro bezobratlé tak pro obratlovce, člověka nevyjímaje, ale i fakt, že hmyz si dokáže vůči těmto látkám vytvářet velmi rychle rezistenci. Naštěstí nás příroda obdařila spoustou dalších bylinek, které obsahují stejně účinné látky, a které můžeme snadno získat sběrem nebo pěstováním na zahrádce. Vhodným střídáním různých rostlinných extraktů v průběhu sezóny pak zabráníme škodlivým organismům v možnosti vytvořit si rezistenci na jednu účinnou látku a tak zajistíme našim rostlinám zdraví a sílu pro bohatou sklizeň.
O tom jaké rostliny můžeme využít k ochraně před škůdci v našich zahrádkách, jak z nich získat účinné látky a jak s nimi posléze správně a bezpečně nakládat si povíme hned první den. Součástí programu bude nejen povídání a ukázka živých rostlin i sušených drog, ale především vlastnoruční výroba několika přírodních pesticidů, které si účastníci odnesou domů.
Predátoři a parazitoidi
Třetí část našeho workshopu, na kterou se dostane v jeho druhé půli, se zaměří na predátory a parazitoidy, kteří žijí v zahradách a blízkosti lidských sídel a můžeme je tak snadno přilákat nebo přenést do našich výsadeb. Ukážeme si a naučíme se jak takový organismus najít, poznat a případně namnožit i použít ve vlastní zahrádce.
Pojem predátor je jistě každému dobře známý. Predátorem, kterého téměř denně potkáváme v přírodě, jsou kupříkladu slunéčka, která dokážou spořádat každý den obrovské množství mšic, méně známé, avšak stejně dravé, jsou i jejich larvy. Stejně tak se asi většina z nás někdy setkala se zlatoočkou nebo dlouhošíjkou, které často v letních a podzimních měsících sedávají na záclonách v lidských příbytcích. I tyto druhy patří mezi spolehlivé zabijáky mšic, molic a jiných škůdců. S parazitoidy se asi setkal jen málokdo, snad jen s výjimkou těch, kteří už si někdy zakoupili parasitickou vosičku mšicovníka Encarsia formosa do svého skleníku. Přesto tyto droboučké mnohdy jen milimetrové vosičky patří mezi nejčastější a nejmenší obyvatele zahrad. Již podle krásných českých jmen, jako jsou mšicomar, mšicovník nebo vejcomar, můžeme odhadnout, s jakými problémy zahradníkům asi mohou pomoci. Nalézt je sice není snadné, ale zkušenému oku neuniknou a při troše snahy a píle přispějí k dobré věci na správném místě.
Další zajímavé kurzy
Jak připravit kurz na Naučmese.cz
Jak na absolventskou a bakalářskou práci
Upeč třeba chleba
Praha ,
WordPress pro úplné začátečníky a začátečnice
Webinář - online ,
Feldenkraisova metoda pro začátečníky
Nejoblíbenější kurzy tohoto týdne
První řečnický klub Školy rétoriky
Praha ,
Jak na obsah jako profesionální kreativci
Praha ,
Řezbářský kurz aneb Velká radost z malého kousku dřeva
Brno ,
Zpívejme si
Praha ,
Dětská jóga VI - hrátky pro dětské nožky
Webinář - online ,
Nemá to chybu. Pokud by to lidé věděli (že něco takového existuje), vůbec bych se nedivila, kdyby opakovaně vyprodal O2 arénu. To nejen pro kvalitu předávaných informací, ale i pro způsob prezentace. Určitě si kurz zopakuji a vezmu s sebou i rodinu, známé a sousedy. Je to jeden z nejlepších kurzů, který můžete zažít.
super
Velmi, velmi zajímavý. Nabitý informacemi. Přitom snadno uchopitelný.
Bezvadný kurz, na kterém se posluchač kromě vysoce odborných informací z oblasti ochrany rostlin pokud možno s vyloučením chemie dozví i praktické zkušenosti a účinnost prostředků ekologické a biologické ochrany včetně toho, jak si posluchač může některé účinné biologické prostředky sám namnožit či rostlinné extrakty sám vyrobit a účinně je využívat.
Kurz se mi moc líbil, dověděla jsem spoustu informací z oblasti biologické ochrany rostlin, prevence a monitoringu chorob a škůdců. O mikrosvětě rostlinné říše jsem moc nevěděla. Moc oceňuji spoustu praktických příkladů, perfektně připravenou zajímavou prezentaci. Dále ukázky mnoha testovacích vzorků, názorné sledování vzorků pod mikroskopem a lupou. Obdrželi jsme prezentační materiály i v tištěné verzi na vysoké úrovni. Prohlédli jsme si některé predátory, které okem běžně nevidíme. Taky jsme se dověděli, jak užitečné predátory rozpoznat, případně si je namnožit a využít k ochraně na své zahradě.
Pro mne byl kurz velmi přínosný, protože od teď budu svoji zahradu sledovat s lupou a brýlemi. Obdrželi jsme spoustu úžasných extraktů z rostlin, které se používají k ochraně rostlin a praktický návod a rady, jak si je vyrobit doma. Moc zajímavé bylo osahání hlístic a postup, jak si je můžeme najít, namnožit a prakticky využít při ochraně rostlin. Další praktické ukázky se týkaly feromonů, roztočů, hub, dalších predátorů a rostlinných extraktů. To základní, co mne přitáhlo je biologická ochrana rostlin, ekologický přístup k ochraně rostlin, naprosto to splnilo mé očekávání. Doporučuji všem, kdo chce být citlivý k přírodě kolem nás a kdo chce pečovat o svou zahradu bez drastické chemie. Prostředí, kde se kurz uskutečnil bylo perfektní. Děkuji ještě jednou oběma lektorům za báječný kurz a jejich skvělý přístup.
Odpovídáš či reaguješ na tento komentář:
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětneuvažujete někdy o kurzu v Praze nebo okolí Prahy? Kolik by muselo být zájemců, aby se kurz mohl uskutečnit? Nebo Praha východ směrem na Kutnou horu, viz dotaz pode mnou?
Děkuji za zprávu
Jitka Nováková
@Jitka Nováková Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětkurzy v Praze proběhy v červnu a znovu je budeme pořádat pravděpodobně zase příští rok. Samozřejmě je můžeme udělat prakticky kdykoliv v průběhu sezony na různých místech. Nicméně pak by bylo potřeba, abychom měli cca deset účastníků.
JN
Dobrý den, tady komunitni zahrada a ekozazitkove centrum Malesov u Kutne Hory.
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětProsim pridejte si mne do mailing listu, abych vedela,az bude kurz aktualni. Velmi rada se zucastnim.
S pozdravem
Helen V.
Hezký den Jiří, mám prosbu, nepoužívám léta postřiky, snažím se o přírodní a permakulturní zahradničení, ale také musím přiznat, že mi vše ovoce na stromech červiví (jablka,švestky hrušky nashi, slívy).
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětAle k vám to mám tam a zpět 400 Km...Mohu poprosit - o radu či prostředek na postřik stromů proti červavěni ovoce...samozřejmě i radu nebo i účinný prostředek zaplatím.
Děkuji moc za odpověd...Iva V
@Jiří Nermuť Jirko děkuji Vám velmi moc za dokonalou odpověď a všechny cenné rady.
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětNěco málo z toho praktikuji, ale dodal jste mi svou odpovědí spoustu nového:-)
Vřelé díky, ať se Vám daří Vaše kurzy - pokus číslo dvě. IvaV
@Ivana Volfová Dobrý den Ivo,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětobávám se, že radit na dálku co s červivěním ovoce je skoro nemožné.
Rostliny a jejich neduhy v tomto směru nejsou o moc jiné než lidé. Pro
správnou diagnózu a zásah je nezbytné vidět nejen rostlinu ale i místo, kde
roste. Jinak je to spíš věštba, než odborná pomoc.
Každopádně červivost jablek a hrušní obyčejně způsobují různé druhy obalečů
(nejčastěji obaleč jablečný), občas se vyskytne pilatka jablečná nebo
plodomorka hrušňová.
Ideální ochrana je samozřejmě prevence. Ta sice nefunguje hned, za to ale
řeší problém dlouhodobě. V první řadě je třeba sbírat a likvidovat (alespoň
kompostováním) spadané napadené plody (hádám, že to jako většina zahradníků
děláte). Na obaleče ale platí ještě jeden trik a tím je vlnitá lepenka.
Housenky obalečů přezimují ve škvírách za kůrou stromů. Když ale kmen stromu
v jeho dolní třetině obalíte kolem dokola kvalitní vlnitou lepenkou, tak
housenky raději nalezou do ní, protože jim připadá jako ráj. Vy ovšem na
podzim pás sundáte a i s housenkami spálíte. Tím se vyřeší problém s obaleči
pro příští rok. Kromě toho je dobré v zahradě podporovat hnízdění pěvců,
hlavně sýkorek. Pár sýkorníků ve kterých se usadí třeba sýkora koňadra, vám
dozajista také pomůže. Sýkory přes zimu dokážou vyhledat a spořádat obrovská
množství zimujících housenek. A pokud jim necháte přes zimu pásy s lepenkou
a housenkami, jistě to ocení a všechny je přes zimu vyzobou.
Další možnost zásahu proti obalečům jsou feromonové lapače, které je možné
koupit ve specializovaných obchodech.
Pilatka obyčejně nebývá problém. Ale pokud se vyskytne tak pomáhají bílé
lepové desky.
U plodomorek je nejspolehlivější důsledný sběr.
Co se týče švestek a slív. Opět jsou problémy způsobené obaleči a pilatkami.
Na obojí zabírají bílé lepové desky.
V obou případech jak jádrovin tak peckovin je dobré půdu pod stromy
kultivovat. Larvy pilatek, plodomorek i některých obalečů zalézají po opadu
plodů do půdy a v kultivované půdě mají samozřejmě menší šanci na přežití.
Hodně pomáhá mít v zahradě druhově bohatý květnatý trávník, ve kterém mohou
žít přirození nepřátelé.
Co se týče aplikací přípravků tak v době padání červivých plodů je dobré na
půdu pod stromy aplikovat entomopatogenní hlístice (dají se koupit - ideální
je Steinernema feltiae, nebo i vyrábět svépomocí, ale to by bylo na dlouho).
Jinak je možné ještě dělat postřiky v době výskytu dospělců a kladení
vajíček, případně líhnutí larev z vajíček. Hodně pomáhají výluhy z Qassia
amara, které dospělce i larvy zabíjí. Případně je možné aplikovat opakovaně
některé repelentní a antifeedantní postřiky výluhem česneku nebo rozmarýny.
Jirka