S batohem Svatou zemí (bezpečné cestování nebezpečnými oblastmi)
Jiří Kalát
Jiří Kalát (1984, Havlíčkův Brod, nyní Pardubice) Jiří Kalát, sám sebe označuje za cestujícího pisálka přednášejícího pro lidi, kteří rádi naslouchají. Možná i Více o lektorovi »
Kurz teď nemá vypsaný termín
Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.
Kurz již navštívilo 10 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣
Ač Izrael i palestinská území dlouhodobě spaluje konflikt, přesto sem turisté jezdí. Většinou ale využívají cestovních kanceláří a užívají si svoji „biblickou“ dovolenou: Jeruzalém (západní část), Betlém (jen kolem Chrámu Narození Páně), ruiny Jericha (mimo ně už ne), Mrtvé moře, Masada, Galilejské jezero atd.
Jenže Izrael je mnohem více a Palestina též a je možné je poznat jen s batohem na zádech. Přestože se některá místa občas mění ve válečné zóny, jsou obě země přívětivé i pro batůžkáře. Mnohdy více, než by se na první pohled (zvláště pak ten mediální) mohlo zdát.
O čem si na kurzu povíme?
- Jak po Svaté zemi cestovat?
Probereme různé způsoby dopravy, čím se vydat kam, co se v jaké části zemí vyplatí a co nikoliv, na co si dát pozor, jak se nenechat „obrat“ od místních taxikářů, kdy a proč nejezdí palestinská nebo izraelské veřejná doprava a několik dalších drobných rad na cesty. - Kam se vydat?
Začneme Izraelem – Izraelská národní stezka (cca 1000 kilometrový trek skrze celou zemi), Negevská poušť, Golanské výšiny ale i málo prozkoumaná místa (východního) Jeruzaléma, dále např. Hattínské rohy, hrad Latrun, Megido atd.
V Palestině se podíváme do rozděleného města Hebron (jedna část je pod kontrolou Izraelců, druhou spravují Palestinci a uprostřed toho všeho se nachází hrobka praotce muslimů, židů i křesťanů Abrahama), poté Nábulusu (zde jsou několik staletí staré lázně i rodinné továrny na olej a mýdlo), hlavního města Ramalláhu a pouštních klášterů Marsaba a St. George, druhý jmenovaný se nachází ve vádí Kelt kousek od Jeruzaléma, projdeme se po Hebronských kopcích a řekneme si, kde na západním břehu Jordánu si dát dobré palestinské pivo atd. - Kde spát?
V Izraeli se dá spát prakticky všude, stačí si jen hodit na zem karimatku a spacák, na palestinských územích je to složitější, ale i zde jde přespávat prakticky za babku. Existují však pravidla, která je v obou zemích nutné dodržovat. - Na co si dát pozor?
Ve Svaté zemi se člověk může snadno dostat do problémů, vše vlastně začíná již na letišti, kde několik nehodně zvolených slov, může znamenat rychlý návrat domů. Také špatně vybrané tričko či šála mohou na některých místech způsobit nemalé problémy. I zde existují pravidla (snadná a jednoduše zapamatovatelná), jak se podobným situacím vyhnout a nekomplikovat si tak poznávání dané země. - A co bezpečnost?
Přestože je cestování po Svaté zemi relativně bezpečné i zde číhají nebezpečí. Vše záleží na tom, kam se chce cestovatel vydat. Jsou místa, kam může kdokoliv (tam míří většina turistických výprav) a pak místa, kam je neradno cestovat. Mezi těmito dvěma extrémy je ale široké „šedé“ pole, kam mnoho lidí nejezdí, jelikož se bojí, ale i zde se dá pohybovat bezpečně a bez problémů. Právě tuto oblast bych chtěl na svém kurzu představit a ukázat, jak se v ní pohybovat a jak se chovat, pokud se náhodou něco nevyvine tak, jak má.
Mé zkušenosti se Svatou zemíi
Dvanáct měsíců v Izraeli a Palestině mi ukázaly, že daný region toho nabízí mnoho k vidění, poznání i porozumění, chce to ale trochu odvahy a odhodlání to vše objevit a vstřebat.
Po každého účastníka elektronická kniha: Všichni tady lžou aneb zmatky ve Svaté zemi - zdarma :)
spokojenost
Kurz byl v naprosto příjemném prostředí
Odpovídáš či reaguješ na tento komentář: