Přírodní cykly a kolo roku

1kkee6j54raol3y-michaela-freeman-for-web.jpeg

Michaela Freeman

KREATIVITA, TRANSFORMACE a EMPOWERMENT propojují všechny mé zdánlivě nesourodé projekty od podnikatelských, uměleckých a charitativních po vzdělávací. Vše, co Více o lektorovi »

4ac14mmu4r1rvck-kolo-roku-700.jpeg

Kurz teď nemá vypsaný termín

Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.

Naši předci oslavovali stěžejní momenty v astronomickém kalendáři podle logického vzorce slunovratů a rovnodenností! Tento kurz Tě zavede do tajemství kola roku a jeho smysluplného využití v moderním životě. Nalaď se na rytmy přírody a nauč se oslavovat podle tradic, ale po svém!

Pro koho je tento kurz?

Kurz je určen pro všechny, kdo se chtějí:

  • Více napojit na přírodu a sladit svůj život s jejím rytmem,
  • Objevit starobylé tradice a inspirovat se našimi předky,
  • Naučit se vytvářet osobní nebo rodinné rituály, které prohlubují vztahy s blízkými i k sobě.

Co je kolo roku?

Kolo roku je cyklus osmi svátků rozdělených podle klíčových bodů v přírodním a astronomickém kalendáři – dvou slunovratů, dvou rovnodenností a bodů ležících přesně mezi nimi. Tento princip ctily keltské, germánské i slovanské kmeny, jejichž vliv formoval i naši kulturu. Nově příchozí křesťanství řadu těchto svátků absorbovalo a upravilo, často s posunem dat o pár dnů.

Růžice kola roku

Z mého moderního pohledu začínám rok zimním slunovratem, protože přípravy na Vánoce i Nový rok vybízejí k zastavení a bilancování.

  • Zimní slunovrat (Kračun, Yule) [Kolem 21. prosince]: Oslava návratu světla během nejtemnějšího období roku. Znovuzrození Slunce (symbolizované zářícím novorozencem – nepřipomíná vám to něco?).
  • Hromnice (Imbolc) [Začátek února]: Slavnost očisty a první známky jara. Svátek světla.
  • Jarní rovnodennost (Ostrara) [Kolem 21. března]: Oslava přežití zimy a příchodu jara. Svátky slovanského boha Jarily / bohyně Vesny. Ze jména Ostara (germánská bohyně jara) vzniklo anglické Easter a německé Ostern – Velikonoce.
  • Noc ohňů (Beltain)[ Přelom dubna a května]: Slavnost pálení ohňů na ochranu dobytka a lidí. Dnešní „pálení čarodějnic“ a První máj - lásky čas.
  • Letní slunovrat (Kupala, Kupadelné svátky, Svatojánské svátky)[Kolem 21. června]: Svátek lásky, vody a ohně, součástí oslav bývala koupel v řece.
  • Dožínky (Lammas, Lughnasadh) [Přelom července a srpna]: Oslava žní a plodnosti země. Vrchol světla a léta, období hojnosti a síly slunce.
  • Podzimní rovnodennost (Mabon) [Kolem 21. září]: Vděčnost za sklizeň a příprava na zimu. Také období vinobraní, hodů a dalších oslav úrody.
  • Dušičky (Samhain) – [Přelom října a listopadu]: Dokončování prací v zemědělství, svátek mrtvých (odtud i Halloween). Uzavření starého roku a období rozjímání a vzpomínek.

Každý svátek vám umožňuje vytvořit si vlastní způsob připomenutí změn období, prohloubení vděčnosti za dary přírody i moment k zastavení a bilancování. Můžete jej uctít individuálně, v rodině nebo i oslavit s přáteli.

Každé období také nese jinou energii. To nemyslím nijak ezotericky, ale naopak zcela prakticky. Na jaře se cítíme akčně, na podzim bychom se nejraději uložili ke spánku spolu s přírodou. Pokud se vám podaří podle těchto období rozvrhnout i své aktivity, můžete se vyhnout problémům s vyhořením, sezónním depresemi či jarní únavou. Žít podle „kalendáře přírody“ prostě dává větší smysl.

Co Tě v kurzu čeká

Kdykoli mám možnost, pořádám tyto kurzy vždy pár dnů před některým ze svátků. Probereme si celé kolo roku, ale zaměříme se i na aktuální období. Cílem kurzu není historická lekce, ale posbírání inspirací na to, jak převést tradiční prvky do moderního života. Kurz Ti poskytne vše potřebné:

  • Teoretický základ: Rychlá orientace v tématu v širokém kontextu napříč kulturami a obdobími.
  • Nápady a techniky: Řadu praktických doporučení a odzkoušených technik, jak se napojit na rytmy přírody a vytvořit si vlastní oslavné rituály.
  • Materiály: Přehledně zpracované materiály, které ti umožní se k tématu vracet při aplikaci v praxi.
  • Konzultaci: Možnost získat konkrétní odpovědi během kurzu, byť s ohledem na časové možnosti.
  • Sdílení: Příležitost inspirovat se od ostatních a společné sdílení nápadů.

Co s sebou

V rámci kurzu si společně zkusíme sestavit sváteční přírodní oltář. Někdo jej vnímá jako dekoraci, někdo jako duchovní nástroj, nic není špatně, hlavně, pokud vám udělá radost. Následně si můžete vytvořit vlastní sami doma nebo kdekoli venku. Není to povinné, ale víc vám to dá, pokud si přinesete pár předmětů, které jsou pro vás osobně významné:

  • Obětinky: Vezměte s sebou nějakou dobrůtku na sdílení. Oblíbené jsou sezónní ovoce, sladkosti, něco doma upečeného apod. Ty poslouží i jako „obětinka.“ To je taková chytrá věc – nejdřív se to vystaví s úctou na oltář a pak zkonzumuje. 2-v-1, rozumíme si :-)
  • Rituální předměty: Ty se po dobu kurzu umístí na společný oltář a pak si je zase vezmete domů – jen obohacené o krásnou vzpomínku a společný záměr. Mezi oblíbené patří drobné předměty symbolizující:
    • Někoho blízkého (fotka, šperk), zejména, pokud potřebujete dotyčného nějak podpořit nebo se s ním naopak rozloučit,
    • Váš sen do budoucna (obrázek, klíč symbolizující nový dům či auto apod.), co vám pak pomůže motivovat se na cestě za svým snem,
    • Napojení na přírodu (květiny, plody, obilí, barevné listí), co vám zrovna cestou cvrknlo do nosu, takové vaše tři oříšky pro Popelku,
    • Přírodní živly: Země (kamínky, krystaly, písek z oblíbené pláže), Voda (mušličky, voda ze studánky apod.), Oheň (svíčky, prskavky), Vzduch (vonné tyčinky, pírka, zvonky)
    • Amulety: Sošky, obrázky, symboly božstev či archetypů, které pro vás něco znamenají (pro někoho je to Buddha z cest, pro mne třeba replika Věstonické Venuše). Nezáleží na tom, z jaké kultury či náboženství a zda v daný symbol stoprocentně věříte nebo vám jen připomíná důležitý moment. Prostě cokoli, co považujete za přínosné pro sebe i ostatní.
  • Pouštěcí předmět: Můžete si přinést i něco, co chcete „pustit“ např. dopis s přáním nebo něco (ekologicky rozložitelného), co vám symbolizuje minulost, které se chcete zbavit. Tuto věc po odnesení z oltáře můžete spálit, zahrabat to země či pustit po vodě.

Rituály všeho druhu pomáhaly lidem se ukotvit v toku času, zaměřit se na chvíli na sebe a propojit se s okolím i dalšími lidmi. Z bohaté historie nám zbyly svatby a pohřby. Je to škoda. Nejde přitom o náboženství (můžete být jakéhokoli vyznání nebo žádného). Kdo si to sám nezkusil, nepochopí, jak dokáže být takhle jednoduchý domácí obřad silný. Přijďte si to vyzkoušet "nanečisto" a pak praktikujte doma po svém.

Proč přijít na kurz ke mně?

Třicet let se pohybuji v oboru osobního a duchovního rozvoje. Nejdřív jako studentka, ale záhy jako koučka/lektorka. Mojí specializací jsou otázky odblokování kreativity a transformace, tedy témata osobních změn, pouštění starého, otevírání se novému. Ezoteriku ale beru velmi pragmaticky. Žádné lítání na obláčku. Mým cílem je pomoci lidem, aby měli silného ducha a dokázali tak být otevření, odolní a progresivní.

Propozice setkání

  • Pořadatel: Michaela Freeman
    Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 - Vršovice (vchod vedle kavárny FLAT hned u zastávky "Ruská")
  • Čas: Večerní kurz 18:00-21:00
  • Maximální počet účastníků: 10
  • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze
  • Materiály: Přineste si vlastní rituální předměty (viz výše), jinak cena zahrnuje tištěné materiály pro domácí studium
  • Pohoštění: Cena zahrnuje teplé a studené nápoje a drobné pohoštění při kurzu, plus základní položky pro oslavu – další dobroty jsou na účastnících

-----------------------------

O cyklu Transformace

Tento kurz je součástí volné série vzájemně se doplňujících kurzů zaměřených na osobní změny a posun do nových etap a pochopení změn a cyklů v přírodě. Kurzy lze mezi sebou libovolně kombinovat.

Přijď a přiveď přátele :-)

Odebírej náš newsletter

Posíláme tipy na nové kurzy, zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Naučmese.