Právní základy pro grafiky: jak si krýt záda

Petra Dolejšová
Petra je advokátka, co odhodlaně bourá zažité představy o nudných právnících a složitosti práva. Specializuje se na autorská práva, právo v oblasti marketingu a Více o lektorovi »

Kurz teď nemá vypsaný termín
Nech nám svůj e-mail – dáš tak lektorovi podnět k vypsání nového termínu. Jakmile jej vypíše, dáme ti obratem vědět.
Kurz již navštívilo 131 spokojených účastníků. Prohlédni si zpětnou vazbu ⇣
Co je ještě inspirace a co už porušování autorských práv? Jak se bránit zneužití vašeho díla? Kdy se vyplatí zaregistrovat ochrannou známku?
Pokud si v odpovědích na tyto otázky nejste jistí v kramflecích, je tento kurz přesně pro vás. Posvítíme si na nejčastější právní úskalí grafické profese a na konkrétních příkladech si ukážeme:
- co při své tvorbě smíte a co už je za hranou
- kam až sahají autorská práva vaše i cizí
- co reálně hrozí za jejich porušení
- jak si nastavit licenční smlouvy s klienty
- co si pohlídat při předávání vašeho díla
- co dělat, když někdo využije vaše dílo bez vašeho souhlasu nebo ho upraví způsobem, který se vám nezamlouvá
- kdy a proč se vyplatí zaregistrovat ochrannou známku
- co je to nekalá soutěž a proč by vás to vlastně mělo zajímat
Nebudeme se ohánět sbírkami zákonů a paragrafy, ale příklady z praxe. V průběhu bude prostor na vaše otázky a konkrétní problémy, které vás pálí.
Další zajímavé kurzy

Jak připravit kurz na Naučmese.cz

Jak na sociální sítě? Přednášky TOP lektorů z MiniFestu

Jak se pohnout z místa a stát se žádaným grafickým designérem
Praha ,

ART diagnostika jako cesta k hlubšímu sebepoznání
Ostrava ,

Budoucnost realitního trhu
Praha ,
Nejoblíbenější kurzy tohoto týdne

Objevte Bitcoin (pro úplné začátečníky)
Brno ,

BRAND JE MRKEV: budování značek prakticky & účelně
Praha ,

Osobní produktivita
Praha ,

Módní workshop; Sama sobě stylistkou
Praha ,

Štípaná mozaika
Praha ,
Dalo mi to hodně, ale zároveň jsem cítila, že to bylo takové "povrchové". Ale chápu, že je to velmi obsáhlé téma a že těžko se toho nacpe do těch 2.5h více. Nicméně kurz doporučuji všemi deseti těm, co ty základy neznají - must have.
Super, Petra nás provedla jakožto grafiky častou problematikou grafiků vs zákon, kde bychom mohli narazit a na co si dát bacha.
Doporučuji :)
Kurz beru jako skvělou investici, dvě hodiny uběhly jako voda a já nestačila zapisovat užitečné informace.
Jelikož jsem podobný webinář od Petry již viděl, tak se některé věci opakovaly, i přesto jsem se dozvěděl spoustu nových informací, které pro mne byly velkým přínosem. Další přidanou hodnotou bylo zodpovězení všech mých dotazů k naprosté spokojenosti.
Prakticky lidský náhled do spíše nepříjemných situacích spojených s grafikou a klienty. Petra řešila i konkrétní situace účastníků, jak správně postupovat v jejich případě.
Školení s paní Dolejšovou bylo svižné, tematicky výstižné a obohacující.
Vše co grafik potřebuje vědět pěkně pohromadě, přehledně, srozumitelně a vtipně vysvětleno. Investice do kurzu se myslím vrátí mnohonásobně. Jsem nadšená a moc doporučuju!
Super shrnutí základních pravidel, odkazy na důležité zdroje, praktické příklady, srozumitelná forma. Za mně byl kurz výborný - určitě jej doporučuji grafikům i marketérům nejen jako prevenci možných problémů v budoucnu.
Kurz se mi velice líbil, pro všeobecnou základní orientaci na poli autorského práva, licencí a smluv splnil mé očekávání. Uvědomila jsem si co jsem ve své dosavadní praxi díky neznalosti opomíjela nebo tomu nepřikládala význam a jak to do budoucna ošetřit. Ocenila bych i nějaké navazující pokračování.
Parádní kurz, postavený na případech z praxe, takže super! Určitě je to nutný základ pro všechny v marketingu, i negrafiky...
Kurz doporučuji všem grafikům. Bez znalostí v kurzu probíraných témat není možné být grafikem :-)
Kurz byl moc fajn. Přišlo mi, že se všichni cítili příjemně a dozvěděli jsme se spoustu užitečných věcí. Nejvíc si budu pamatovat příklady z praxe.
Bylo to velmi prospěšné, informace ukázány na reálných příkladech z praxe :-). Cením ochotu odpovídat na naše dotazy i po skončení kurzu. Děkuji moc, bylo to skvělé i takhle na dálku :-).
Přínosné! Sice člověk něco ví, ale opakování je matka moudrosti a jako podnikající grafička jsem uvítala i spoustu nových užitečných rad. Rozhodně už vím, co u sebe změním. :)
Kurz byl skvělý, plný názorný příkladů. Petra se snaží aby přísedící trochu zapojili i mozek a potrápili se. :D Vše bylo dobře zapamatovatelné, srozumitelné a zábavné. Rozhodně delší cestu do Prahy nelituji, stálo to za to.
Jsem překvapená, kolik praktických informací jsem si odnesla. Struktura školení je skvěle a prakticky postavená s mnoha tipy a příklady z praxe. Petra taky zodpověděla všechny naše dotazy z praxe. Rozhodně doporučuji.
Na začiatku sa Petra pýtala, čo by sme chceli prebrať, a v priebehu tieto témy do školenia zaradila. Veci vysvetlila jasne, "polopate" a uvádzala konkrétne príklady. Na všetky otázky trpezlivo odpovedala. Ja som sa toho ohromne veľa dozvedela a aj keď mám trochu problém komunikovať s cudzími ľuďmi, u Petry som sa uvoľnila a nebála som sa pýtať.
Dĺžka trvania školenia je ideálna. Bola som schopná vnímať až do konca, o téme aktívne rozmýšľať. Na dlhších školeniach som už po cca 3 hodinách strácala pozornosť.
Šlo o presunutý termín (kvôli covidu), predtým som Petre navrhla, aby bol radšej online webinár, ale som nesmierne rada, že ona to chcela naživo. Je to veľký prínos. Online by to nemalo takú silu a školenie by bolo menej interaktívne. Skvelá skúsenosť :)
Po prvních slajdech zjistíte, co vše děláte špatně a že už to horší asi být nemůže. Může.
Takže jsem si za ty cca tři hodiny srovnal, jak si dát do pořádku vztahy s klienty, na co si dát bacha, co nedělat a čím se zbytečně netrápit.
Vše skvěle podané srozumitelnou formou, jako by to ani nebyla ta nudná a otravná právničina.
Kurz by mohl mít název Právní základy nejen pro grafiky, protože v něm najdou užitečné informace i všichni ti, kteří pracují s ilustracemi nebo fotkami.
Autorské právo přetavené do srozumitelné řeči. Názorné ukázky a zajímavé příklady z praxe. Uteklo to neuvěřitelně rychle. Perfektní. Děkuji.
Super, určitě bych doporučil všem grafikům :).
Kurz naplněný zajímavými informacemi, konkrétní příklady pro lepší pochopení. Kurz mi přinesl, co jsem očekávala, ráda se zúčastním nějakých dalších.
Jsem nadšená! Přesto, že je kurz primárně určený grafikům, byl pro mě jako fotoeditorku přínosný. Autorským právem se zabývám v rámci své práce, a to z pozic poskytovatele i nabyvatele licenčních oprávnění a souhlasů s použitím autorských děl.
Jako začínající grafička jsem měla pocit, že mi chybí znalosti v oblasti práva a tenhle kurz byl to pravé ořechové. Určitě doporučuji!
Seminář pro mě byl přínosný. Dozvěděla jsem se spousty nových informací. (Ačkoli jsem již předtím poslouchala přednášku Design a právo.) Oceňuji snahu účastníky naučit rozeznávat co je a není autorským dílem.
Grafice se věnuji už nějaký ten pátek a vždy se snažím plout na vodách legality a nabádám k tomu i ostatní. Na kurz jsem šel zaprvé s touhou odhalit drobné nuance, které jsem doteď neviděl a které budu moct ve své práci vychytat. Zadruhé jsem očekával, že nám Petra zboří nějaké mýty, které mezi grafiky panují. A zatřetí jsem se těšil, že se mi potvrdí nějaké mé právní domněnky, které už delší dobu mám. Věřte nevěřte, za ty dvě hoďky to Petra zvládla všechno. Přičtěte k tomu vtip, interaktivitu, profesionalitu, přimíchejte pár hrušek a banánů a vyjde vám kurz, na který prostě musíte jít. Dennodenně vídám, že vysoké procento z vás, grafiků, se pohybuje za hranou zákona. Honem na toto školení, než uděláte nějaký přešlap, který nepůjde vrátit.
Velmi přínosný kurz, vřele doporučuji. Především srovnal v hlavě problémy a možné komplikace.
Kurz je na 100 % přínosný, doporučuji všem kreativcům jak začátečníkům, tak seniorům grafikům. Kurz byl interaktivní, přehledný, plný užitečných informací.
Skvělý kurz pro všechny grafiky i ilustrátory! Pokud nevíte, jestli můžete použít do knihy (svou vlastní!) fotku Tančícího domu nebo jestli můžete do loga nakreslit belgické Atomium… kurz je právě pro vás :-)
Opravdu přínosný. Chválím a velebím kudy chodím. Lektorka neopustila téma, dokud nebylo jasné, že všichni chápou o co jde a sami se umí dobrat odpovědi. Palec nahoru!
Odpovídáš či reaguješ na tento komentář:
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětprosím Vás, když to bude online, bude k dispozici i záznam, v uvedený čas to nestíhám.
Děkuji
@Fishbonik Krásný den, záznam bude po dobu 2 týdnů k dispozici :)
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětPetra
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětRád bych se zeptal zda je ke kurzu i vzorová smlouva? Jak bylo zmíněno ve video na youtubu na kanále kreativní kreatury?
Děkuji za odpověď,
pěkný den s pozdravem Lubomír Kos
@Lubomír Dobrý den, Lubomíre,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětzáznam na Youtube už je staršího data a v současné době smlouva není součástí kurzu.
Děkuji za pochopení a přeji krásný den,
Petra
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětbudou prosím Vás nové termíny?
Rád bych se ho zúčastnil a rozšířil si obzor.
Děkuji, Honza
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětměla bych zájem navštívit kurz Právní základy pro grafiky: jak si krýt záda. Můžete mi prosím napsat , kdy a kde bude vypsán termín a jaká je cena?
A je možné uspořádat kurz v Jičíně? Školící prostory by mohly být zajištěny na www.vzdelavacicentrumjicin.cz
Děkuji DUBSKÁ
@Hana Dubská Dobrý den, Hano,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětdíky za dotaz. Kurz v Praze bude vypsán určitě s jarním termínem v následujících dnech, cena je 1900 Kč. Přiznám se, že do Jičína se zatím nechystám, ale zamyslím se nad tím! :)
Pěkný den, Petra
Dobrý deň,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětkedy bude prosím najbližsí termín v Prahe? Je vhodný aj pre ilustrátorov?
Ďakujem,
Michalková
@Lenka Michalková Dobrý den, Lenko, pro ilustrátory je kurz jak dělaný :) Termín zatím stanovený nemáme, ale je v plánu letos na podzim. Když si kurz přidáte na Seznam přání, přijde vám upozornění, až nový termín vypíšeme. Nebo o tom určitě napíšeme v rámci našeho newsletteru (bit.ly/ChciSpatKlidne).
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětPěkný den a snad na viděnou :)
Petra
Dobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětměla bych zájem o tento kurz v Brně dne 22.11., ale mate mě uvedená adresa konání kurzu - odkazuje na ulici v Praze. Jak to tedy je? Bude se kurz konat v Brně?
Děkuji za odpověď.
@Veronika Dobrý den Veroniko, je to opravdu v Brně, odkaz na mapu je nějaká chyba, podívám se do systému, v čem je potíž. Díky a budu se těšit :) Petra
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětDobrý den,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětje uvedená cena včetně dph a nebo nejste plátcem?
Děkuji za odpověď,
s pozdravem,
Petra Kalousková
@Petra Kalousková Dobrý den, Petro,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětdodavatelem je Naučmese, ale dívala jsem se do fakturace, že cena by měla být vč. DPH, tedy konečná :)
Pěkný den,
Petra
Dobrý den, budete v brzké době kurz opakovat a nejlépe přes den? :)
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětZvažuji tento úterní, 2.10. v Praze, ale přes den by se mi to hodilo víc.
děkuji a zdravím
@Marcela Dobrý den, Marcelo,
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědětbohužel pro letošek už další termín v Praze neplánujeme, tak se uvidíme už teď v říjnu :)
Pěkný den, Petra
Dobrý den, předchozí termíny jsem propásnul, je v plánu další termín ? Případně i v Brně ? Děkuji za info.Matýšek
Zrušit odpovědět na tento komentář Odpovědět@Matýšek Antonín Dobrý den, Antoníne,
Zrušit odpovědět na tento komentář OdpovědětV Praze termíny zatím v plánu nemáme, ale do Brna jsme schválili termín předběžně na 15.5. večer, tak třeba se uvidíme? ? Vypisovat ho budeme v průběhu dubna…
Pěkný den,
Petra